[Toplam: 6   Ortalama: 4.2/5]

Penis Eğriliği (Konjenital Penil Kurvatür, Peyronie Hastalığı)

Peyronie hastalığı, penisi saran zarda oluşan plak ve bu plağın kireçlenmesiyle birlikte daha sert plak oluşumu ve plağın olduğu bölgeye penisin eğrilmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Hastalığın ilk 1 yılı akut dönem olup bu dönemde sertleşme sırasında ağrı ve penis eğriliğinin ilerlemesi söz konusudur.

Penis eğriliği olan erkekte eğrilik ciddi değilse cinsel ilişkiye engel olmaz. Ancak bazı hastalarda eğrilik ciddi olabilir ve cinsel ilişkiye engel olabilir. Hastalığa ek olarak peniste plağın varlığına bağlı olarak sertleşme sorunu da gözlenebilir.

Peyronie Hastalığına Ne Sebep Olur?

Peyronie hastalığının nedeni olduğunu tam olarak bilinmemektedir. Çalışmalara göre plağın penisin içinde kanamaya neden olan travmadan (çarpma veya bükülme) sonra başlayabilmektedir.

Çoğu zaman ufak çaplı travmalar farkedilemeyebilir. Hastalık genetik kaynaklı da olabilir. Bazı ilaçlar da peyronie hastalığı neden olabilir. Ancak bu ilaçların duruma neden olduğuna dair bir kanıt henüz bulunmamıştır.

Peyronie Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Peyronie hastalığında iki önemli belirti vardır. Birincisi akut dönemde gözlenen sertleşme sırasında ağrı, ikincisi penis eğriliği, kum saati gibi incelme, penis kısalması durumlarını içerebilen penis şekil bozukluğudur.

Peyronie hastalığı belirtileri şunları içerir:

  • Penis şaftında sert bir yumru (plak).
  • Ereksiyon halindeyken peniste bir eğri (genellikle yukarı doğru, daha az sıklıkla bir tarafa doğru veya her ikisi de olabilir).
  • Genellikle ereksiyon sırasında peniste ağrı.
  • Kum saati deformitesi.
  • Penisin uzunluğu veya çevresi kaybı-Penis kısalığı

Peyronie Hastalığını Kimlere Etki Eder?

Peyronie hastalığı kimlerde görülür, çoğunlukla orta yaşlı erkeklerde görülmesine rağmen, daha genç ve daha yaşlı erkeklerde görülebilir.

Hastalığın ortaya çıkmasında en önemli faktör ilerleyen yaş olsa da bazen 40 yaş altında da ortaya çıkması yaş faktörü dışında genetik nedenlerinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Peyronie Hastalığı için Risk Faktörleri

Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı): Hastalığa yatkın kılan en önemli hastalık ise Diyabettir.

Yaş: Peyronie hastalığı yaşlandıkça daha olasıdır. Orta yaşlı erkeklerin yaklaşık% 10-15'inde görülür.

Genetik: Hastalığa sahip yakın bir akrabanız (örneğin, erkek kardeş veya baba) varsa, daha yüksek risk altındasınızdır.

Bağ dokusu bozuklukları: Bağ dokusu bozukluğu olanlar daha büyük risk altındadır. Bu bozuklukların örnekleri arasında Dupuytren hastalığı, plantar fasiit ve skleroderm bulunur.

Erektil disfonksiyon: Diyabetle ilişkili erektil disfonksiyonu (ED) (iktidarsızlık / sertleşmeyi sürdürmede güçlük) olan erkeklerin peyronie hastalığına yakalanma olasılığı dört ila beş kat daha fazladır. Bazen erektil disfonksiyon Peyronie hastalığına sahip olmasından kaynaklanabilir.

Prostat kanseri: Prostat kanseri için ameliyat olmuş erkekler yüksek risk altındadır.

Otoimmün bozukluklar: Lupus gibi bir otoimmün bozukluğunuz varsa, Peyronie hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Peyronie Hastalığının Aşamaları Nelerdir?

Peyronie hastalığının aşamaları vardır: akut ve kronik.

Akut aşama: Bu aşama altı ila 12 ay sürer. Bu süre zarfında, penis eğriliği ilerleyebilir. Bazen sertleşme dışında da penis yumuşakken de ağrı gözlenebilir.

Kronik aşama: Bu aşamada 1 yıl geçtikten sonra başlar. Bu dönemde hastalık ilerlemez yani penis eğriliği artış göstermez ancak kronik dönemde yeni plak oluşumu söz konusu ise ek eğrilikler veya şekil bozuklukları başlayabilir.

Ağrı da genellikle bu zamanda olmaz ancak bazen özellikle sertleşme sırasında devam edebilir. Ayrıca, erektil disfonksiyon (ED) gelişebilir.

Peyronie Hastalığı İle Konjenital Penis Eğriliği Arasındaki Fark Nedir?

Peyronie hastalığı, yetişkinlerde görülen bir tür penis eğriliğidir. Konjenital penis eğriliği ise doğustan var olan bir durumdur. Çocukken dahi sertleşme sırasında fark edilebilir.

Bazen çocuklardaki bu eğriliğe hipospadias denilen idrar deliğinin penis altına açılması durumu söz konusu olabilir. Bir erkeğin daha düzenli ereksiyonlar yaşamaya başladığı ergenlik dönemine kadar da bazen bu eğrilik fark edilmeyebilir.

Peyronie Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Penis eğriliği teşhisi, genellikle hastanın hikayesinden bu durumun tanısı konur. Ancak penisin sertken hasta tarafından çekilmiş fotoğrafı ya da penis içine doktor tarafından yapılan iğne aracılığı ile oluşturulan sertleşme ile de penisteki eğrilik gözlemlenebilir.

Peyronie Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Cinsel ilişkiye girmeyi engellemeyen 40 derecenin altındaki eğrilikler tedavi gerektirmez. Bazen penis eğriliği tedavisi olmadan hastalık iyileşebilir. Eğriliği hafif olan vakalar nadiren tedaviye ihtiyaç duyar.

Konjenital penil kurvatür dediğimiz doğuştan olan penis eğriliğinin tedavisinde öncelikli olarak eğriliğin derecesi çok önemlidir. Eğer 40 derecenin altında bir eğrilik var ise genellikle cinsel ilişkiye girmeyi engellemediği için bir tedavi gerektirmemektedir.

Eğer 40 derecenin üstünde bir eğrilik var ise konjenital penil kurvatürlü hastaların özellikle penislerinde ki uzunluk yeterli olduğundan pilikasyon dediğimiz uzun aksın kısaltılması şeklinde bir cerrahi tercih edilmektedir.

Bazen penis yeterli uzunlukta olmaz. Bu seferde eğriliğin olduğu tarafta kısa olan tarafın uzaltılması şeklinde bir tedavi yapılmaktadır.

Peyronie Hastalığı İçin Ameliyat Gerekli Midir?

Ağızdan alınan ilaçlar ve plak içi enjeksiyonlarda uygulanabilir. Bununla birlikte, etkinliklerine dair sınırlı kanıt vardır.

Ciddi penis eğriliği durumlarda peyronie hastalığını ancak ameliyatla tedavi etmek mümkün olabilir.

Penis eğriliği ameliyatı şunları içerebilir:

  • Plağı kesmek ve penisi düzeltmek için plağın çizilmesi sonrası oluşan açıklığın bir yama ile kapanması
  • Bükülmeyi iptal etmek için penisteki plağın karşısındaki bir bölgesinin çıkarılması (bu, penisin hafifçe kısalmasına neden olabilir) ya da direk karşı tarafın bükülmesi (penil plikasyon)
  • Eğer peniste ciddi sertleşme sorunu varsa penis protezi ile hafif eğrilikler düzelebilir ancak bazen ve eş zamanlı karın zarında alınan sert yama ile eğriliği düzeltme ameliyatı yapılabilir.

Peyronie Hastalığına Vitaminler Yardımcı Olur mu?

Kolşisin, E vitamini ve B vitaminleri ile ilgili olan potasyum aminobenzoat ile ilgili çalışmalarda karışık sonuçlar elde edilmiştir. Kanıtlanmış tedavi değillerdir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Penis Eğriliği Nedir?

Çocuklarda ve bebeklerde penis eğriliği görülebilmektedir. Eğer idrar yapma deliği aşağıda ise hipospadias dediğimiz bir durum vardır.

Bazen hipospadias durumuna penis eğriliği de eşlik edebilmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde genellikle aşağı doğru bir eğrilik görülmektedir. Ancak başka yönlere doğruda eğrilik görülebilmektedir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Penis Eğriliği Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda penis eğriliğinin tedavisi, eğer çocuklarda penis eğriliğine eşlik eden bir hipospadias durumu yani idrar yapma deliğinin aşağı doğru bir açılımı var ise hipospadias onarımı ile beraber penis eğriliği de düzeltilebilmektedir.

Genellikte hipospadias ameliyatı ile beraber penil plikasyon dediğimiz ameliyat tekniği uygulanmaktadır.

Penis Eğriliği Kendiliğinden Düzelir Mi?

Penis eğriliği kendiliğinden düzelir mi, bazen ciddi olmayan eğriliklerde fibrötik plak oluştuktan sonra bir eğrilik oluşur.

Bu akut dönemdeki eğrilik eğer karşı tarafta bir fibrötik plak daha oluşursa penis dengelenir ve kendiliğinden düzelir. Unutulmamalıdır ki bu dönemde penis kısalığı ortaya çıkabilir.

Penis eğriliği kendiliğinden düzelse bile penis kısalması ile kendini gösterebilmektedir.

Kronik Dönemde Penis Eğriliği

Kronik dönemde penis eğriliği çok ciddi ise yani 40 derecenin üstündeyse, cinsel ilişkiye girmeyi engelliyorsa ve penis boyu kısa ise kısa tarafın uzaltılması yani fibrotik plağın yani nedbeleşmiş veya kireçlenmiş dokunun olduğu taraftaki eğriliğin uzatılması şeklinde bir ameliyat tekniği uygulanır.

Bunun için nedbeleşmiş dokunun ameliyat sırasında özellikle çıkarılmadan kesilmesi önemlidir. Nedbe dokusu ve kireçlenmiş doku çok geniş bir alana yayılıyorsa dokunun çıkarılması peniste sertleşme sorunu ile sonuçlanabilmektedir.

Eğer kireçlenmiş nedbe dokusu penis zarının tamamını sarmış ise nedbe dokusu tamamen çıkarılmamalıdır. Sadece insizyon dediğimiz çizilmesi ile beraber oluşan açıklığın yama ile onarılması gündeme gelir.

Peyronie Hastalığını Nasıl Önlebilir?

Yaş ilerledikçe penisin sertleşme kalitesi düşebilir. Cinsel ilişki sırasında tam sert olmayan penis travmaya uğrayıp peyronie hastalığının başlamasına neden olabilir.

İlişki sırasında penisi itme, penisin bükülmesine ve yaralanmalara yatkınlık oluşturabilir. Bu tür yaralanmalardan kaçınmak için, sizin ve eşinizin yapabileceği birçok şey vardır:

Sertleşme sorunu varsa ve cinsel ilişki zor veya imkansızsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Penis yaralanmalarını önlemenin ilk adımı, ereksiyonlar daha az sertleşmeye başlar başlamaz bu ajanlardan birini kullanmaya başlamaktır.

Cinsel aktivite sırasında yeterli kayganlaştırıcı kullandığınızdan emin olunmalıdır. Cinsel ilişki sırasında penis kayarsa, erkek ya da eşi onu tekrar içeri yönlendirmek için ellerini kullanmalıdır. Pozisyon ne olursa olsun, erkeğin cinsel ilişki sırasında itme hareketleri genellikle düz bir şekilde içe ve dış

Birçok erkekte cinsel aktivite olmasa bile Peyra doğru olmalıdır. Penisi bükebilecek hareketlerden kaçınmalıdır. Peyronie hastalığı oluşabilir. Peyronie hastalığınız genetik veya otoimmün bozukluk gibi bir durumdan kaynaklanıyorsa, bunu önlemenizin hiçbir yolu yoktur.

Peyronie Hastalığının Tipleri Nelerdir?

Penis eğriliği tiplerine baktığımızda sonradan olan ve doğuştan olan penis eğriliği olarak ikiye ayrılmaktadır. Penis eğriliği bu iki tipte incelenebilir.

Doğuştan olan penis eğriliği sadece kendini sertleşme sırasında eğrilik ile belli eder. Sonradan oluşan penis eğrili ise akut dönem dediğimiz ilk bir yıl içinde kendini ağrı ile göstermektedir.

Genellikle bir yıldan sonra kronik dönem dediğimiz durum başlar. Bundan sonraki süreçte penis eğriliği ilerlemez. Akut dönemde ilk 1 yıl içinde penis eğriliği ilerleyebilmektedir.

Peyronie Hastalığı Çeşitleri Neledir?

Peniste eğrilik doğuştan olan (Konjenital Penil Kurvatür) ve sonradan gelişen (Peyronie Hastalığı) olarak ikiye ayrılır.

Doğuştan olan eğrilik (Konjenital Penil Kurvatür)

Sıklığı %1’in altında olarak bildirilmiş fakat %4-10 arasında olarak rapor eden yayınlar da vardır. Genelde ventral denen penisin alt yüzüne doğru olmaktadır fakat sağa, sola ve üst yüzüne doğru da olabilir.

Tanıda bilinen bir hastalığı olup olmadığı, cinsel hikayesi mutlaka sorgulanır. Genelde hastalar ergenlik çağında farkına varır ve polikliniğe başvurur.

Ciddi seviyedeki penis eğrilikleri cinsel birleşimi zorlaştırır hatta birleşmeye engel olabilir. Sertleşme sırasında fotoğraf çekilmesi tanı için kullanışlıdır. Tedavisi cerrahi olarak eğriliğin düzeltilmesidir.

Sonradan gelişen eğrilik (Peyronie Hastalığı)

Sıklığı %0,4-9 arasında değişmektedir. Sertleşme problemi olanlarda ve şeker hastalarında sıklığı artmaktadır. Ortalama yaşı 55-60 arasıdır. Tam olarak sebebi bilinmemektedir.

Peniste cilt altındaki dokularda zamanla gelişen iltihap dokusunun o bölgede sertleşmeye ve plak oluşmasına sebep olduğu ve bu plağın eğriliğe ve ağrıya sebep olduğu öne sürülmektedir.

En önemli risk faktörleri; şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, kalp hastalıkları, sertleşme problemi olanlar, sigara içimi, aşırı alkol tüketimi ve Dupuytren kontraktürü denilen parmaklarda içer doğru eğilme olan hastalardır.

Hastalığın iki evresi vardır. Akut iltihap döneminde sertleşme sırasında ağrı ve penis üzerinde elle hissedilen nodül ya da plak tipiktir. Bu dönemde penis eğilmeye başlar.

İkinci dönemi kronik dönem denen fibrotik dönemdir. Bu dönemde ele gelen sert plak oluşmuştur. Artık daha fazla eğilme beklenmemektedir. Ağrı genelde hastalığın başlangıcından sonraki 12 ay içerisinde yok olmaktadır.

Tanıda rutin olarak genital bölgenin muayenesi, el ve ayakların muayene edilmesi, penis üzerinde plak varlığı ve penisin uzunluğu not edilir.

Eğriliğin derecesi evde sertleşme sırasında fotoğrafın çekilmesi ile veya vakum cihazı ya da penis içine iğne ile ilaç verilerek poliklinikte belirlenebilir. Sertleşme problemi olup olmadığı, var ise Peyronie Hastalığından önce mi sonra mı oluştuğu önemlidir. Bu açıdan sertleşme problemi olanlara Penil Doppler Ultrasonografi çekilebilir.

Hastalığın erken döneminde cerrahi dışı tedaviler verilmektedir. Bu tedaviler ağızdan ilaç tedavisi, lezyon içine ilaç verilmesi ve cilt üzerine verilen ilaçlar olarak sıralanabilir. Bu tedavilerin etkinliği henüz ispat edilememiştir.

Ağızdan verilen ilaçlar; E vitamini, potasyum para-aminobenzoat (Potaba), tamoksifen, kolşisin, karnitin, pentoksifilin, fosfodiesteraz 5 inhibitörleridir. Lezyon içerisine verilenler; steroidler, verapamil, klostridyum kolajenaz, interferondur.

Cilt üzerine verilenler; verapamil, H-100 jel, şok dalga tedavisi, vakum cihazlarıdır. Ağızdan alınan potaba ilacının plak boyutunda ve ağrıda azalma sağladığı bildirilmiştir. Lezyon içine verilen verapamil, klostridyum kolajenaz (CCH) ve interferonun eğrilikte ve plak hacminde azalma sağladığı yapılan çalışmalarda rapor edilmiştir.

Koruyucu yaklaşım denilen yukarıdaki tedaviler ile çoğu hastanın ağrısında gerileme olmaktadır fakat çok az bir kısmında eğrilikte düzelme olmaktadır. Bu nedenle eğriliğin tedavisinde cerrahi önemlidir.

Özellikle cinsel birleşmeyi engelleyen boyuttaki eğriliklerde (30 derecenin üzerinde olanlar ve ciddi deformitesi olanlarda) cerrahi yapılması önerilir. Hastalara cerrahi müdahale yapılabilmesi için en az 3 aylık bir süredir eğriliğin artmadığı ve ağrının olmadığı gözlenmelidir, önerilen süre ise 12 aydır eğriliğin sabit kalması ve ağrının olmamasıdır.

Cerrahi müdahalenin iki tipi vardır; penis uzatan prosedürler ve penis kısaltan prosedürler. Penis kısaltan prosedürlerde eğriliğin dış tarafına (konveks) müdahale edilir.

Penis uzatan prosedürlerde eğriliğin iç tarafına (konkav) müdahale edilir ve greft denilen damar, cilt gibi kişinin kendi dokuları, laboratuvarda yapılan sentetik dokular ya da hayvan dokuları o bölgeye yama edilir.

Penis kısaltan prosedürler (plikasyon), eğriliğin 60 derecenin altında olduğu, penis uzunluğunun yeterli olduğu ve kum saati deformitesi gibi özel deformitelerin olmadığı durumlarda uygundur. Sertleşme problemi olmayan, penis uzunluğu yeterli olmayan, eğriliği 60 derecenin üzerinde olan ve kum saati deformitesi gibi özel deformiteleri olanlarda penis uzatan prosedürler (greft teknikleri) kullanılır.

Peniste eğrilik bu prosedürler ile %80-100 arasında düzelir. %10-25 hastada nüks görülebilir ya da eğrilik devam edebilir. Kısalma penis kısaltan prosedürlerde %30-90 arasında, penis uzatan prosedürlerde %0-40 oranında görülebilir.

İşlem sonrası sertleşme problemi %15-23 hastada görülebilirken %16-20 hastada peniste hissizlik oluşabilir. Peyronie Hastalığı ile beraber tedaviye rağmen sertleşme problemi olan hastalara penis protezi yerleştirilmesi düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı