[Toplam: 20   Ortalama: 3.8/5]

Azoospermi Nedir?

Azoospermi, menide hiç sperm bulunmaması durumudur ve azoospermi hastaları doğal yolla çocuk sahibi olamaz.

Gelişen tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde azoospermi sorunu olan kişiler de baba olabilmektedir.

Azosperminin genel hatlarıyla iki farklı nedenden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunlardan biri sperm kanallarındaki tıkanıklık, diğeri ise sperm üretimindeki bozukluklardır.

Tıkanıklığa bağlı azoospermide testislerde sperm üretimi gerçekleşmektedir fakat spermi ileten kanalların tıkalı olması sebebiyle meni ile dışarı atılamamaktadır. Sperm üretimindeki bozukluğa bağlı azoospermide ise inmemiş testis sendromu, genetik bozukluklar, hormon eksiklikleri, bazı enfeksiyonlar ve radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak vücutta sperm üretimi bozulmuştur.

Azospermi Tedavisi

Azoospermi tedavisinin doğru şekilde yapılabilmesi için öncelikle nedenin doğru tespit edilmiş olması gerekmektedir. Teşhis esnasında hastalardan apermiogram, hormon analizleri, genetik incelemeler ve testis ultrasonu gibi bazı tahliller istenir. Bu tetkiklerin ardından tedavi planlanır.

Eğer tıkanıklığa bağlı azoospermi tespiti yapılmışsa, yapılması gereken kanalları açmak ve spermin dışarı çıkabilmesini sağlamaktır. Cerrahi operasyonla kanallar açılır ve sonrasında doğal yolla gebeliğin oluşması beklenir.

Üretim bozukluğuna bağlı azospermi tespit edilmişse mikro-TESE yöntemi uygulanır.

Cerrahi bir operasyon olan mikro-TESE işleminde testis açılar ve özel bir mikroskop ile sperm üretebilecek kanalcıklar saptanır. Bu özel mikroskop çok küçük alanları büyük bir şekilde görmemizi sağlar ve böylece kanalcıklardan sperm elde edilir. Ardından tüp bebek işlemi ile gebelik sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı